۱. شهر خنت، بلژیک

 منطقه بزرگ بدون خودروی بلژیک، مرکز شهر خنت است که ورود خودروها در ناحیه‌ی بزرگی از مرکز شهر به دلیل جلوگیری از ترافیک و آلودگی هوا ممنوع است. این قانون از سال ۱۹۹۶ اجرا شد و به این ترتیب هم‌اکنون در حدود ۸۶ هکتار از منطقه شهری خنت، بدون خودرو است. فرصتی ویژه برای دوچرخه سوارها و حمل و نقل عمومی، تا شهر را برای ساکنان و گردشگرانش لذت بخش‌تر کند.

 شهر خنت، بلژیک

 شهر خنت، بلژیک

۲. شهر لامبو، کنیا

این شهر یکی از میراث جهانی ثبت شده در یونسکو و قدیمی‌ترین شهر مردم اهل سواحلی (Swahili) در شرق آفریقا است. در این شهر فقط دوچرخه و الاغ برای رفت و آمد قابل استفاده هستند. ساختمان‌های این شهر به سبک سواحلی، عربی، پارسی (ایرانی)، هندی و اروپایی بنا شده‌اند.

شهر لامبو، کنیا

شهر لامبو، کنیا

۳. زرمات، سوئیس

زرمات در میان کوه‌های آلپ سوئیس قرار دارد و به طور کلی ورود خودرو به آن ممنوع است. خودروها فقط تا روستای Täsch می‌توانند بروند و بعداز آن، افراد باید سوار قطار برقی شوند تا فاصله‌ی ۵ کیلومتری را تا زرمات طی کنند. البته در داخل شهر تاکسی و مینی‌بوس‌هایی برای حمل و نقل عمومی وجود دارد.

زرمات، سوئیس

زرمات، سوئیس

۴. جزیره هیدرا (Hydra)، یونان

در هیدرا هیچ وسیله‌ی موتوری نخواهید دید و تنها خودروهایی که می‌بینید، برای جمع آوری زباله در جزیره رفت و آمد می‌کنند. ساکنان و گردشگران با قایق به جزیره می‌آیند و در داخل جزیره هم پیاده‌روی یا استفاده از الاغ متداول است. پیاده روی در جزیره فرصت خوبی است تا از منظره خانه‌های سفید رنگ با سقف قرمز لذت ببرید.

 جزیره هیدرا (Hydra)، یونان

 جزیره هیدرا (Hydra)، یونان

۵. فاس البالی، مراکش

شهر فاس البالی جزو میراث جهانی یونسکو و یکی از بزرگترین شهرهای بدون خودرو در دنیا است. کوچه‌های باریک آن برای خودرو مناسب نیست و بسیاری از مردم رفت و آمدهای روزمره را با پای پیاده یا الاغ انجام می‌دهند. خانه‌ها در این شهر بسیار متراکم ساخته شده‌اند و کوچه‌های آن پر از فروشگاه و اصطبل هستند. بافت قدیمی شهر، گردشگران را مجذوب خود می‌‌کند.

فاس البالی، مراکش

فاس البالی، مراکش

۶. شهر لا کامبرسیتا (La Cumbrecita)، آرژانتین

این شهر کوچک در استان کوردوبا واقع شده و هیچ جاده‌ای برای خودروها ندارد. لا کامبرسیتا اولین شهر بدون خودروی آرژانتین است و نکته‌ی جالب آن برای گردشگران، معماری باواریایی خانه‌ها است.

شهر لا کامبرسیتا (La Cumbrecita)، آرژانتین

شهر لا کامبرسیتا (La Cumbrecita)، آرژانتین

۷. ونیز، ایتالیا

بدون شک نام ونیز را شنیده‌اید، ونیز معروف‌ترین شهر بدون خودروی دنیا است که به واسطه وجود کانال‌های آب، مردم از قایق در آن برای رفت و آمدشان استفاده می‌کنند یا در پیاده‌روها قدم می‌زنند. ونیز شامل حدود ۱۱۸ جزیره کوچک است که در تالابی با عمق کمتر از ۱۵ متر واقع شده‌اند. ونیز با ۴۱۶ پل و ۱۷۷ کانال، مقصد بسیاری از گردشگران در سراسر دنیا است.

 ونیز، ایتالیا

 ونیز، ایتالیا

۸. خیت‌هورن، هلند

به خیت‌هورن، ونیز هلند هم می‌گویند چون مشابه ونیز پر از کانال‌های آب است و مردم از قایق برای رفت و آمد استفاده می‌کنند. این شهر برای خانه‌باغ‌ها و سقف‌های کاه اندود شده‌اش شهرت دارد. هر گوشه‌ی این منطقه پر از گل و درخت است و حدود ۱۷۰ پل روی کانال‌ها برای دوچرخه سوارها و پیاده‌روی احداث شده است.

خیت‌هورن، هلند

خیت‌هورن، هلند

۹. شهر دوبروونیک، کرواسی

شهر تاریخی دوبروونیک یکی دیگر از شهرهای بدون خودروی ثبت شده به عنوان میراث جهانی در یونسکو است. این شهر کهنسال تاریخ پر فراز و نشیبی دارد. امروزه در این شهر ورود خودرو ممنوع است. شهر لقب مروارید آدریانیک را دارد و از نظر معماری می‌توان در آن کلیساهایی به سبک گوتیک، باروک و دوره رنسانس را دید. سقف های قرمز و خانه‌های یک شکل، منظره‌ی زیبایی به شهر بخشیده است و توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می‌کند.

شهر دوبروونیک، کرواسی

شهر دوبروونیک، کرواسی

۱۰. جزیره ماکیناک، امریکا

این جزیره در میان دریاچه هیوران بین امریکا و کانادا واقع شده و جزو ایالت میشیگان محسوب می‌شود. در ماکیناک هیچ خودرویی به چشم نمی‌خورد و فقط در زمستان وسایل نقلیه موتوری وارد شهر می‌شوند. گردشگرانی که به اینجا می‌آیند باید یا با پای پیاده، یا با اسب، دوچرخه و یا درشکه در شهر و اطراف آن گردش کنند. این جزیره یک تفرج‌گاه تابستانی به سبک قدیمی است.

جزیره ماکیناک، امریکا

جزیره ماکیناک، امریکا

منبع: curbed.com